سوالات متداول

سوالات متداول
پرسش و پاسخ
برای درمان ارتودنسی دندان، چه سنی مناسب است؟
سن مناسب شروع درمان ارتودنسی  در اولین معاینه مشخص می شود. به طور کلی اگر تنها دندان ها در وضعیت نامرتبی قرار داشته باشند، در هر سنی امکان انجام ارتودنسی دندان وجود دارد، اما این موضوع بستگی به سلامت دهان و دندان بیمار دارد و بهترین سن ان بین 10 تا 12 سالگی می باشد. درصورتی که تمایل دارید تا اطلاعات بیشتری درباره سن مناسب ارتودنسی دندان به دست آورید، مقاله سن مناسب ارتودنسی را مطالعه نمایید.
درمان ارتودنسی نزد دندانپزشک عمومی چه ایرادی دارد؟
ارتودنسی شاخه تخصصی از علم دندانپزشکی می باشد که متخصصین آن بعد از دریافت مدرک دندانپزشک عمومی دوره تخصصی ارتودنسی را پشت سر می گذارند. دندانپزشک عمومی می تواند به رفع و درمان بسیاری از مشکلات دهان و دندان بپردازد، اما تخصص کافی در زمینه اصلاح ناهنجاری و مال اکلوژن های مربوط به فک و دندان را ندارد. انجام درمان ارتودنسی تحت نظارت دندانپزشک عمومی می تواند عوارض بسیاری را در حین درمان و بعد از آن ایجاد کند. باید گفت در حال حاضر بسیاری از دندانپزشکانی که تخصص ارتودنسی را ندارند و در دوره های آموزشی آن شرکت نکرده اند، به صورت تجربی اقدام به ارتودنسی دندان کرده اند. اما شما باید آگاه باشید این کار می تواند عوارض بسیاری برای فک و دندان ها ایجاد کند. بنابراین بهتر است به مدرک تخصصی ارتودنتیست مورد نظر خود توجه کنید.
از متخصص بودن دکتر ارتودنسی خود چگونه مطمئن شویم؟
شاید شما هم برای یافتن ارتودنتیست خوب برای خودتان و یا کودک خود سردرگم شده اید. باید توجه داشته باشید که منظور از واژه جراح-دندانپزشک در کنار عباراتی مانند ارتودنسی و یا زیبایی، دندانپزشک عمومی می باشد. متخصص ارتودنسی تنها از واژه متخصص ارتودنسی روی تابلو، مهر و کارت ویزیت خود استفاده می کند. همچنین شما می توانید به لینک اعضا وبسایت انجمن ارتودنتیست های ایران مراجعه کنید و از تخصص دکتر خود مطمئن شوید. 
آیا مرتب کردن دندانها بدون ارتودنسی امکان پذیر است؟
درمان ناهنجاری های دهان و دندان تنها با روشهای ارتودنسی امکان پذیر است. ارتودنسی سریع، ارتودنسی کوتاه مدت، ارتودنسی در یک جلسه و غیره تنها تبلیغاتی کاذب می باشند. در این موارد حرکت دندانی اتفاق نمی افتد، بلکه با تراشیدن مینای دندان و یا پر کردن قسمت هایی  از دندان که نوعی روش ترمیمی زیبایی محسوب می شوند دندانها را ردیف میکنند. در واقع روش های ترمیم زیبایی کامپوزیت، روکش و لمینت دندان برای زیبا ساختن دندان ها کاربرد دارند، اما نمی توانند دندان های طبیعی را به سمت موقعیت صحیح هدایت کنند. در برخی مواقع که میزان کج بودن دندان ها بسیار جزئي می باشد، استفاده از کامپوزیت دندان موثر است، اما به طور کلی برای مرتب کردن دندان ها باید با ارتودنتیست دارای مهارت مشورت شود.
اقدام برای درمان ارتودنسی دندان در چه سنی باید صورت گیرد؟
حرکت دادن استخوان ها به کمک دستگاه های ارتودنسی در سنین بلوغ، بسیار راحت تر از زمان های دیگر انجام می شود. در این سن استخوان های صورت در حال رشد هستند که به همین دلیل ارتودنتیست می تواند به کمک ابزار های ارتودنسی دندان، جهت درستی را برای استخوان های فک ایجاد کند. به طور کلی ارتودنسی دندان در تمام سنین کاربرد دارد و همه افراد می توانند از این درمان بی نظیر بهره مند شوند، اما تفاوتی که دارد این است که در سنین بزرگسالی، دستگاه های ارتودنسی قادر به اصلاح ناهنجاریی های استخوانی فک نمی باشند، زیرا رشد استخوان های فک متوقف شده است. انجمن ارتودنسی آمریکا سن 7 سالگی را برای معاینه اولیه ارتودنسی پیشنهاد کرده است. احتمال دارد که شروع درمان ارتودنسی در این سن ضرورتی نداشته باشد، اما ارتودنتیست با معاینه و بررسی های لازم، زمان مناسب درمان را برای بیمار تعیین میکند. بنابراین هر چه زودتر و در سنین پایین تر برای معاینه و یا حتی درمان ارتودنسی اقدام شود، روند درمانی راحت تر، سریع تر و با هزینه ای کمتر انجام خواهد شد. مطالعه مقاله سن مناسب ارتودنسی می تواند کمک بزرگی برای دریافت پاسخ سوالاتتان باشد.
 آیا برای شروع درمان، دیر شده است ؟
دستگاه های ارتودنسی فقط برای کودکان نمی باشد، بلکه در هر سنی، می توان از آنها به شرطی که سلامت لثه، دندان ها وجود داشته باشد، استفاده گردد.
 درمان ارتودنسی چه مدت طول خواهد کشید ؟
طول درمان بسته به نوع و شدت ناهنجاری دندانی فکی، سن مراجعه بیمار و همکاری بیمار متفاوت می باشد ولیکن به طور میانگین طول درمان ارتودنسی در حدود 2 سال می باشد و به طور متوسط بیماران هر 4 تا 6 هفته یکبار معاینه می شوند.
 آیا ارتودنسی دردناک است ؟
در طول هفته اول پس از گذاشتن سیم ها، بیمار ممکن است قدری احساس درد و ناراحتی داشته باشد. پس از گذشت چند روز، درد وناراحتی خود بخود برطرف می¬شود. در صورتی که دستگاه های ارتودنسی دندان لثه و گونه را ملتهب نماید. دکتر موم مخصوص دندانپزشکی را، جهت رفع مشکل فوق در اختیار شما قرار می دهد. در بعضی مواقع به علت ناراحتی و درد، بیمار می تواند از مسکن ساده مثل استامینوفن استفاده نماید.
 آیا می توانم به طور معمول غذا بخورم؟
بله، شما باید بتوانید به طور معمول غذا بخورید. با این حال، برای اینکه درمان ارتودنسی شما به خوبی و در کوتاه ترین زمان ممکن انجام شود مراقبت از دندان و براکتها مهم است. برای جلوگیری از آسیب به هر دو، باید: از خوردن تافی، آبنبات ، آدامس های حاوی قند، شکلات و غیره خودداری کنیدواز نوشیدن نوشابه های گازدار (از جمله نوشیدنی های رژیمی) و مقادیر زیاد آب میوه خودداری کنید. خوردن غذاهای سفت مانند میوه خشک، گز، سوهان، ته دیگ، نان خشک و غیره ممکن است به براکتها آسیب برسانند. مراقب باشید و ابتدا آنها را به قطعات کوچک قسمت کرده و با دندان های عقب یخورید. از گاز زدن غذا ، میوه، پیتزا، ساندویچ، نان خشک یا تست شده، سیب، خیار، بلال، توسط دندان های جلو و پائین خودداری کنید. ادامه پاسخ این سوال را در مقاله رژیم غذایی در ارتودنسی بخوانید.
 بهداشت دهان درهنگام درمان ارتودنسی چگونه باید رعایت گردد ؟
پس از هر وعده غذا به صورت مرتب و هر بار حداقل پنج دقیقه مسواک کنید. مسواکی که استفاده می کنید زبر نباشد. مسواک در فک بالا از بالای لثه به طرف پائین و در فک پائین به طرف بالا کشیده شود. سطوح جونده و پشت دندان ها را فراموش نفرمائید.  دقت نمائید که روی تک تک دندان ها و فواصل بین آنها و روی وسائل ارتودنسی مسواک شود.  قرقره با آب نمک برای شستشوی دهان و ماساژ لثه ها مفید است.
 آیا با وجود ارتودنسی می توان ورزش کرد ؟
بلی، ما برای همه نوع ورزشی، استفاده از Mouth guard را توصیه می نمائیم.
 آیا نیاز به کشیدن دندان وجود دارد ؟
گاهی اوقات برای ایجاد فضا در فک به منظور کاهش جلوزدگی دندان¬ها، و یا شلوغی دندان¬ها نیاز به کشیدن دندان است. و اگر دندان کشیده شود فضای دندان کشیده شده یه طور کامل پر می شود
 ارتودنسی برای رفع چه مشکلاتی است؟
درمان های ارتودنسی فقط برای مرتب شدن دندان های به هم ریخته نیست در درمان های ارتودنسی روابط 2 فک و دندان ها نیز بهبود می یابد. صحیح نبودن رابطه فک بالا و پایین ، بر غذا خوردن، جویدن و صحبت کردن نیز تاثیر منفی خواهد داشت.

بهداشت

می‌دانید که حفظ بهداشت دهان و دندان برای همه مهم است - اما زمانی که درمان ارتودنسی انجام می‌دهید، اهمیت آن بیشتر خواهد بود. چرا؟ از آنجا که، در حالی که وسایلی مانند براکت ها،سیم، کش و ... در طول درمان روی دندان قرار میگیرند گیر غذایی بیشتر شده و تمیز نگه داشتن دندان ها (و دستگاه هایتان) کمی سخت تر است – اما شما می توانید این کار را انجام دهید! در اینجا نگاهی می اندازیم به این که چرا رعایت بهداشت دهان و دندان در طول درمان ارتودنسی بسیار مهم است و نکاتی در مورد اینکه چگونه می توانید آن را حفظ کنید.
دشمن اصلی سلامت دهان پلاک است. غذایی که در نزدیکی سطوح دندان گیر می کند می تواند منجر به تشکیل پلاک شود - پوشش نازکی از میکروارگانیسم ها و بقایای آلی (بیوفیلم) حاوی باکتری های بالقوه مضر. بریس ها یا وسایل دیگر حذف پلاک را سخت تر می کنند. باکتری های موجود در پلاک، قندهای موجود در غذا را هضم می کنند و اسیدهایی تولید می کنند که ممکن است دندان ها را فرسایش دهند و لثه ها را تحریک کنند. این می تواند باعث ایجاد حفره، لکه های سفید روی دندان ها، بیماری لثه و بوی بد دهان شود.

تحت کنترل نگه داشتن پلاک یکی از موثرترین ابزارها برای حفظ دندان ها و لثه های قوی و سالم است. سه راه کلی برای انجام آن وجود دارد: از طریق رژیم غذایی، نگهداری روزانه و مراقبت حرفه ای منظم. در مجموع، آنها بهترین دفاع از دندان شما هستند.