پیشگیری

هدف از درمان‌های ارتودنسی پیشگیری در سنین 6 تا 12 سال تنظیم روابط فکی، شروع اصلاح کراس بایت و شروع فرآیند مرتب کردن ملایم دندان‌های دائمی  است. ارتودنسی پیشگیری در دوره رشد که در آن بافت های نرم و سخت بسیار انعطاف پذیر هستند انجام میشود که از برخی جهات، بهترین زمان برای شروع اصلاح مال اکلوژن شدید است.

 

مزایای درمان ارتودنسی اولیه یا درمان پیشگیری:

-کمک به تمیز و سالم نگه داشتن دندان ها (دندان های کج و شلوغ می تواند تمیز کردن موثر را دشوار کند)

-اصلاح مشکلات bite

-کمک به پیشگیری از آسیب های دندانی -صرفه جویی در زمان و هزینه

-کمک به کاهش یا اصلاح مشکلات گفتاری

 

اغلب درمان های ارتودنسی بلافاصله قبل و یا در حین بلوغ انجام می شود. در بعضی موارد حتی درمان در اوایل دوره مرحله دندانی مختلط (دندان شیری و دائمی) mixed dentition هم ممکن است توصیه شود.

در روش ارتودنسی پیشگیری و یا درمان زود هنگام دوره ریتنشن وجود ندارد و یا خیلی زود ریتنشن را حذف می کنند. این کار، درمان زود هنگام ارتودنسی را به عنوان پیشگیری از رشد ناهنجاری‌ها تا حدودی معتبر کرده است.

رشد فک در اکثر بیماران ارتودنسی در پایان جهش رشدی یا همان بلوغ کامل نمی شود بلکه برای چندین سال بعد از بلوغ نیز ادامه می یابد، بنابراین نگه داشتن نتایج درمانی برای دوره‌ای چندین ساله باید ادامه پیدا کند.

بطور متوسط رشد در سن ۱۴.۵ سالگی در مردان به بیشترین حد خود می رسد و سپس شدت آن تا کامل شدن رشد کاهش می یابد، که این موضوع به طور متوسط در سن ۱۹ سالگی است. این موضوع نشان می‌دهد ریتنشن طولانی مدت بخصوص در قوس فک پایین ضرورت دارد. در این بیماران (در نمونه شدید) ممکن است ریتنشن حتی تا سن ۲۲ تا ۲۳ سالگی هم حفظ شود

بنابراین سریع‌ترین تکمیل رشد در سن ۱۴ سالگی و دیرترین آن، رشد در سن ۲۰ سالگی می باشد(نظریه ماگزیلا). این تفاوت در زمان بین کامل شدن رشد فک بالا و پایین عامل دیگری است که در ثبات بعد از درمان دخیل می باشد. با توجه به این نکته که واکنش هر بیمار به درمان ارتودنسی چیست متفاوت است.

طول درمان ارتودنسی بسته به شرایط دندان ها و لثه ها، فضای فک، می تواند از ۶ ماه شروع شود و تا چند سال بطول انجامد. اکثر درمان های ارتودنسی ثابت بین ۸ تا ۱۸ ماه انجام می شود عوامل بسیاری در طول مدت زمان درمان ارتودنسی دخیل هستند.

دکتر حسینی خواه در کلینیک تخصصی ارتودنسی با سالها تجربه، بهترین نتایج و رضایت بیماران را در این منطقه ارائه میدهد. اگر به دنبال یک متخصص ارتودنسی با سال ها تجربه در نزدیکی خود هستید، می توانید به ما اعتماد کنید. در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر حسینی خواه ضمن تلاش برای خلق لبخندی زیبا، درمان را تا حد امکان لذت بخش و سریع ارائه میشود.

 

 

 

 

.