کودکان

 درمان زودهنگام (2 تا 6 سالگی)

هدف درمان ارتودنسی اولیه هدایت رشدی و تنظیم عرض دو قوس دندانی است. هدف اصلی درمان زودهنگام این است که فضای کافی برای رویش صحیح دندان های دائمی فراهم شود. کاندیدهای خوب برای درمان زودهنگام عبارتند از:

  • کودکانی که مشکل در گاز گرفتن صحیح دارند
  • کودکانی که زود دندان های شیری را از دست می دهند
  • کودکانی که مفصل فک شان در حین حرکت صدا دارد یا ساییده می شود
  • دندان قروچه شدید
  • کودکانی که از دهان (بر خلاف بینی و دهان) برای نفس کشیدن استفاده می کنند.

در مرحله اولیه درمان، دندانپزشک اطفال شما با والدین و کودکان کار می کند تا عادات مضر اسیب رسان به روابط فکی مانند استفاده بیش از حد از پستانک و مکیدن انگشت شست را حذف کند. دندانپزشک همچنین ممکن است  از انواع پلاک های مخصوص برای تقویت رشد فک، نگه داشتن فضایی برای دندان های بزرگسال (حفظ فضا)، یا جلوگیری از "تغییر مسیر رویشی " دندان ها به مناطق نامطلوب فراهم کند.

 کودکان باید حداکثر در 7 سالگی برای بررسی مشکلات احتمالی ارتودنسی معاینه شوند. ارزیابی زودهنگام می تواند فرصتی برای ارائه درمانهای محافظه کارانه از طریق نظارت بر جابجایی دندان ها فراهم کند.

درمان زودهنگام ارتودنسی چقدر اهمیت دارد؟

اکنون اکثر والدین به اهمیت سلامت دندانها و چگونگی تأثیر مستقیم آن بر سلامت و رفاه کلی فرزندان خود پی برده اند. این بخصوص برای کودکان صادق است زیرا بدن و استخوان های آنها هنوز در حال رشد هستند.

درمان ارتودنسی ممکن است برای برخی از والدین غیرضروری به نظر برسد، به خصوص برای فرزندانی که هنوز دندان های شیری خود را دارند.

با این حال، مشکلات دندانی وجود دارد که می توان از طریق درمان زودهنگام ارتودنسی از آنها جلوگیری کرد (یا وضعیت آنها را بهبود بخشید).

 درمان ارتودنسی اولیه یا پیشگیرانه، درمان و مراقبت از دندان و دهان کودکان از سن ۷ سالگی است. 

 

اگر کودک شما مشکلات دندانی شدیدی دارد، میتوان از دستگاه‌های ارتودنسی برای کمک به بهبود رویش دندان های دائمی استفاده کرد.

شروع درمان به‌اندازه کافی می‌تواند به رشد استخوان‌های زیرین (که از دندان‌ها حمایت می‌کنند) کمک کند تا فضای کافی برای رشد صحیح دندان‌های دائمی را فراهم کند.

علاوه بر این، درمان می تواند به اصلاح کمبودهای فک کمک کند.

لازم به ذکر است که درمان زودهنگام ارتودنسی برای هر کودکی امکان پذیر نیست زیرا عوامل زیادی باید در نظر گرفته شوند. اگر فکر می کنید کودک شما ممکن است به درمان اولیه ارتودنسی نیاز داشته باشد، باید متخصص ارتودنسی او را  معاینه کند و  بهترین  و موثرترین روش درمان برای کودک در نظر گرفته شود.

.