زعفرانیه، خ مقدس اردبیلی

پلاک ۹۸، طبقه۳، واحد ۳۰۱

بخش ارتودنسی:  ۰۲۱۲۶۲۰۴۳۰۴
بخش اطفال :  ۰۲۱۲۶۲۰۳۶۰۱

روزهای زوج : ۱۴:۰۰ - ۱۸:۰۰

ارتباط مستمر از طریق سایت

تصویر دندان درد در ارتودنسی

آیا ارتودنسی دندان درد دارد؟

اغلب افرادی که میخواهند برای ارتودنسی اقدام کنند این ترس و سوال در ذهن آنها به وجود خواهد آمد که آیا ارتودنسی دندان درد دارد یا خیر؟

همانطور که می‌دانید متخصص با استفاده از بریس‌ها می‌تواند دندان‌های نامرتب و لبخند بیمار را اصلاح کرده و سلامتی دندان‌ها را بهبود ببخشد، اما در طول دوره درمان ممکن است گاهی درد به وجود آمده باعث اذیت شدن شما شود. علت اصلی این درد هنوز به طور قطع معین نشده اما بعضی از عوامل داخلی و خارجی در وجود این درد تاثیر می‌گذارند.

داخلی :

برخی از بررسی ها نشان می‌دهد که درد ناشی از وجود بریس‌ها امکان دارد به خاطر به وجود آمدن تغییراتی در گردش جریان خون به دلیل فشار ناشی از آن‌ها بر دندان باشد.

خارجی :

ساییده شدن فیزیکی براکت‌ها و سیم‌ها امکان دارد باعث ایجاد درد ارتودنسی در داخل دهان شود. به طور معمول از شدت این نوع درد با بهم نزدیک شدن و جمع شدن بافت‌ها کاسته خواهد شد. ممکن است بعضی مواقع سیم‌ها به دلیل فشار وارد کردن به پشت دهان، درد ایجاد کنند.

بر طبق تجربیات درد ناشی از ارتودنسی برای تقریبا تمام افراد در ابتدای درمان امری عادی و بدیهی است
چرا که جسم خارجی وارد دهان و دندان آنها شده است و فشار دستگاه های ارتودنسی در ابتدای امر برای بدن غیر عادی است،
البته که عکس العمل بدن افراد متفاوت است و عواملی همچون سن بیمار، آستانه تحمل بیمار و استرس ناشی از درمان ارتودنسی می‌تواند تاثیرگذار باشد
اما بر طبق گفته متخصصین ارتودنسی این درد گذرا است و پس از گذشت یک هفته رفع می شود.

در صورتی که از شدت این درد پس از یک هفته کاسته نشد به پزشک متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید تا با تغییراتی نسبت به کاهش درد شما اقدامات لازم را به عمل آورد.
به طور کل نمی‌توان نبود این درد را انکار کرد و کلیه بیماران پس از اقدام به درمان با این درد مواجه خواهند شد، که البته با راهکارهای مختلفی می‌توان در بهبود این درد گام برداشت.

کاهش درد ارتودنسی

استفاده از یخ

یخ برای کاهش درد ارتودنسی در دهان مانند کاهش درد ناشی از آسیب‌دیدگی در قسمت‌های دیگر بدن عمل می‌کند. اگر بریس‌هایی که به تازگی کار گذاشته‌اید باعث درد در دهان شما شده‌اند می‌توانید با قرار دادن یخ روی ناحیه دردناک از درد آن بکاهید. یخ تورم و التهاب را کاهش داده و از شدت درد می‌کاهد.

غذاها و نوشیدنی‌های سرد

همانند بسته یخ، بستنی و بستنی یخی علاوه بر این که خوشمزه هستند می‌تواند با بیحس کردن دهان و کاهش التهاب آن به کاهش درد کمک کنند. همیشه پس از خوردن مواد شیرین، دندان‌های خود را مسواک کنید تا از پوسیدگی آنها پیشگیری شود. شما همچنین می‌توانید قطعات یخ را مکیده یا آب سرد را به آرامی بنوشید تا از درد شما کاسته شود.

شستشو با آب نمک

در برخی موارد ممکن است قبل از عادت کردن به سیم‌های سفت شده روی دندان، درد در لثه‌ها و گونه‌ها نیز احساس شود. یک دقیقه آب نمک ولرم را در دهان خود قرقره کرده تا به کاهش احتمال عفونت کمک کرده و درد ناشی از تحریک بریس ها تا حدودی التیام یابد.

استفاده از موم یا واکس ارتودنسی

برخی بیماران که دندان‌های خود را سیم‌کشی کرده‌اند در داخل گونه‌ها، لب‌ها و لثه خود احساس سوزش می‌کنند. برای پیشگیری و کاهش درد ارتودنسی ممکن است متخصص ارتودنسی واکس ارتودنسی نرمی را به شما بدهد که باید آن را روی بریس ها قرار دهید.

تعدیل رژیم غذایی

زمانی که شما از بریس استفاده می‌کنید، دندان‌ها و لثه شما حساس شده و ممکن است غذا خوردن برای شما دردناک شود. به همین دلیل بهتر است از خوردن غذاهای سفت و جویدنی مانند چیپس و سبزی‌های خام اجتناب کنید. به جای این غذاها می‌توانید غذاهای نرم و مایعاتی مانند پوره سیب‌زمینی، سوپ و ماست که نیازی به جویدن ندارند را انتخاب کنید. زمانی که دندان‌های شما تنظیم شده و درد از بین رفت قادر خواهید بود تا مطابق با رژیم غذایی گذشته خود غذا میل کنید.

مصرف داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه پزشک

دردی که با کمک روش‌های فوق کاهش نیابد را می‌توان به کمک داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه پزشک مانند ایبوپروفن یا استامینوفن که به کاهش درد و تورم کمک می‌کنند التیام بخشید. بیماران همیشه باید برای مصرف این داروها هم با پزشک خود مشورت کرده و مطابق با دستورالعمل آنها را مصرف نمایند. بیحس کننده‌های دهانی مانند اوراژل نیز می‌توانند مستقیماً به وسیله یک گوش پاک‌کن یا به کمک انگشت روی دندان و لثه استعمال شوند تا درد احساس نشود. اوراژل به شکل ژل بوده و باعث بیحس شدن قسمتی از دهان می‌شود که به دلیل جابجایی دندان‌ها دچار درد شده است. این روش تسکین درد در زمان خواب و استراحت مناسب است.

گارد یا محافظ دهانی

محافظ دندانی زمانی که نیاز به محافظت از بافت نرم دهان باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد. زمانی که شما ورزش می‌کنید یا فعالیت‌های فیزیکی انجام می‌دهید باید از این محافظ‌های دهانی استفاده کنید. این محافظ‌ها در صورتی که سیم‌ها و براکت ها باعث ایجاد درد یا ناراحتی روی گونه‌ها یا قسمت‌های دیگر دهان شده باشند مناسب هستند.

حلقه دندانی یخ‌زده

اگر فکر می‌کنید حلقه‌های دندانی فقط مخصوص نوزادان و کودکان است اشتباه می‌کنید؛ در واقع هنگامی که درد ارتودنسی شما را اذیت می‌کند این حلقه‌ها کارایی دارند.

زمانی که شما این حلقه‌ها را فریز می‌کنید اثر بسیار بهتری دارند. از آن‌ها به این شکل می‌توانید استفاده کنید که هنگامی که یخ زدند، به راحتی آنها را در درون دهان خود قرار داده و به آرامی با دندان روی آنها فشار وارد کنید.
همینطور اینکه آنها را در بخش‌های مختلف دهانتان حرکت دهید تا درد ساکت شود.

کیسه گرم

اگر در اطراف فک خود احساس درد دارید با استفاده از یک کیسه آبگرم می‌توانید آن را کاهش دهید. اگر کیسه آبگرم هم در دسترس نداشتید می‌توانید از یک حوله یا لباس حرارت دیده استفاده کنید.

اگر درد شما به حدی قابل تحمل نبود که با استفاده از یخ هم از درد آن کاسته نشد، می‌توانید از روش کیسه آبگرم استفاده کنید.
طی استفاده از کیسه آبگرم ممکن است شما به استفاده چندین مرتبه در روز از کیسه آبگرم نیاز داشته باشید.

ماساژ لثه‌ها

همانند ماساژ عضلات بدن‌تان ماساژ لثه هم با استفاده از انگشتان می‌تواند به کاسته شدن درد دهانتان کمک کند. اگر حس می‌کنید لثه‌تان متورم شده، با ماساژ دادن می‌توانید بافت آن را شل کرده و تحمل بریس‌های سفت شده داخل دهانتان را تا حدودی آسانتر کنید.

مرتب شدن دندان‌ها نیاز به زمان دارد

یادتان باشد درد ارتودنسی هنگامی که دندان‌هایتان به بریس ها عادت کردند کلا فراموش شد.
با وجود خوشایند نبودن اما درد ایجاد شده در طول زمان انتقال دندان‌ها عادی است.

همینطور که می‌دانید ممکن است چند روز درد خفیفی داشته باشید ولی این درد به داشتن لبخندی زیبا با دندان‌های کاملاً مرتب است می‌ارزد. پدر و مادرها باید کودکان خود را به رعایت بهداشت دهان و دندان تشویق کرده و با اینکه این موضوع با وجود بریس ها و سیم‌ها ناراحت‌کننده است اما این کار را ادامه دهند.