زعفرانیه، خ مقدس اردبیلی

پلاک ۹۸، طبقه۳، واحد ۳۰۱

بخش ارتودنسی:  ۰۲۱۲۶۲۰۴۳۰۴
بخش اطفال :  ۰۲۱۲۶۲۰۳۶۰۱

روزهای زوج : ۱۴:۰۰ - ۱۸:۰۰

ارتباط مستمر از طریق سایت

تصویر حفظ تغذیه در ارتودنسی

تغذیه و ارتودنسی

تغذیه و براکتها

تغذیه مناسب در ارتودنسی یکی از موارد بسیار مهم در روند درمانی می باشد که شامل دوره ی کوتاه مدت مربوط به هفته اول آغاز درمان ارتودنسی و همچنین رعایت های بعد آن که بازه درمانی دراز مدت محسوب می شود، می باشد.به طوری که رعایت غذایی در طول درمان به شکل دراز مدت، که برای حفظ سلامت فردی و مراقبت از سیستم ارتودنسی اعمال شده در دهان است، مستلزم تغییر یکسری عادت های غذایی و تداوم آن ها می باشد.

لذا مراقبت از براکت های ارتودنسی امری مهم در روند درمان میباشد. طبق تحقیقات اخیر، با مصرف غذاهای مضر و رعایت نکردن نکات ذکر شده، در هنگام جویدن غذاها براکت ها از روی دندان ها شکسته و جدا می شوند. و روند درمان به سادگی با اختلال مواجه شده و نیاز به ترمیم مجدد پیدا می کند.

چه غذاهایی نخوریم؟

غذاهای خیلی داغ غذاها و نوشیدنی هایی که می تواند باعث ایجاد پوسیدگی و خوردگی دندان می شود غذاهای چسبنده مانند آدامس، راحت الحلقوم، شکلات و تافی غذاها و نوشیدنی ها با سطح شکر بالا، جویدن یخ یا غذاهای سفت یا خشک مثل پیتزا، هویج، آجیل و …

چگونه غذاهایی که دوست داریم را بخوریم؟

لازم به ذکر است که بسیاری از غذاهای ممنوعه را می توان در این دوران با اعمال تغییراتی هرچند اندک در رژیم تغذیه مناسب در ارتودنسی وارد نمود و با توجه و رعایت تمامی نکات ذکر شده توسط متخصص ارتودنسی سلامت دندان ها و ارتودنسی در طی درمان حفظ گردد:

بیسکوییت ها و شیرینی های سخت می توانند با شیر ترکیب شده تا نرم شوند. هویج می تواند به صورت آب هویج یا هویج پخته شده مصرف شود. دانه های ذرت بخارپز شده و از ساقه جدا شوند. میوه ها له شده و یا آب گرفته شوند. آجیل ها هم میتوانند آسیاب شوند. همچنین شیرینی و آبنبات های سخت را هم بجای جویدن، بمکید.

چرا نوشابه های گازدار و اسیدی برای دندانها مضر هستند؟

آب میوه، نوشابه های ورزشی و نوشابه های گازدار(حتی انواع بدون شکر و رژیمی) حاوی اسید هستند. این اسیدها باعث حل کردن مواد معدنی مینای دندان می گردند که به آن خوردگی مینا می گویند که می تواند باعث حساسیت دندان نیز گردد. هرچقدر تعداد دفعات مصرف نوشابه های گازدار و اسیدی بیشتر می شود احتمال صدمه به دندانها بیشتر خواهد بود.

  •  روزهای اول غذاهایی را بخورید که حداقل جویدن نیاز داشته باشند؛ چیزهایی مثل سیب زمینی، سوپ، بستنی و … که جویدن آنها ساده است.
  •  مواظب خوردن غذاهای سفت باشید. غذاهای سفت مثل هویچ خام، سیب و آب نبات می تواند براکت ها را بشکند یا بین سیم ها گیر کند (که درآوردن آنها می تواند دردناک باشد)
  • غذاهای سفت را به تکه های کوچک خرد کنید سپس بخورید
  • چیزهای سفتی مثل مداد، یخ یا ناخن را نجوید
  •  از غذاهای چسبنده و جویدنی پرهیز کنید؛ این غذاها می تواند بین براکت ها گیر بیفتد و سیم ها را جابجا کند. از چیزهایی مثل کارامل، بادام زمینی،کره، شکلات و آدامس پرهیز کنید.
  •  غذاهای قندی را به حداقل برسانید. غذاها و نوشیدنی هایی که قند زیاد دارند باعث رشد باکتری های عامل پوسیدگی دندان می شوند. پس از هر غذا یا نوشیدنی پر قند، مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. می توانید از خمیردندان های خنثی کننده قند استفاده کنید.
  •  از غذاها و نوشیدنی هایی که باعث تغییر رنگ دندان ها می شود دوری کنید. نوشیدنی هایی مثل قهوه و مشروبات از این جمله اند.
چرا بایستی از خوردن و آشامیدن غذاهای حاوی شکر در بین وعده های غذایی خودداری نمود؟

هر بار که غذا یا نوشیدنی حاوی شکر خورده می شود، باکتری های موجود در دهان تولید اسید می کنند که به نوبه خود اثر مخربی برروی دندان دارد.این حمله اسیدی برای حدود یک ساعت تا بعد از خوردن شکر ادامه می یابد حال چنانچه تعداد وعده های مصرف مواد غذایی حاوی شکر افزایش یابد احتمال بروز پوسیدگی بیشتر خواهد شد. لذا می‌بایست سعی شود تعداد وعده های مصرف غذاهای حاوی شکر محدود بر وعده های اصلی غذا شود.

غذاهای اسیدی کدامند؟

میوه هایی مانند لیمو پرتقال نیز حاوی اسید هستند که می تواند باعث حل کردن مواد معدنی دندان شوند و چنانچه به میزان زیاد مصرف شوند و بعد از استفاده دندانها به خوبی مسواک و تمیز نشوند، باعث صدمه به دندانها می گردند.

چه نوشیدنی هایی مناسب برای مصرف در بین وعده های غذایی است؟

استفاده از آب معمولی و شیر بهترین گزینه برای نوشیدنی های میان وعده می باشد.

آیا استفاده از نوشیدنی های الکلی و یا سیگار روی دندانها و یا لثه اثر سوء دارند؟

سیگار باعث رنگ کردن دندانها و ایجاد بوی بد دهان و بیماری لثه و حتی سرطان دهان می گردد. نوشیدنی های الکلی نیز عمدتا اسیدی بوده لذا این نوشیدنی ها نیز می توانند باعث خوردگی و یا پوسیدگی دندان شوند.