زعفرانیه، خ مقدس اردبیلی

پلاک ۹۸، طبقه۳، واحد ۳۰۱

بخش ارتودنسی:  ۰۲۱۲۶۲۰۴۳۰۴
بخش اطفال :  ۰۲۱۲۶۲۰۳۶۰۱

روزهای زوج : ۱۴:۰۰ - ۱۸:۰۰

ارتباط مستمر از طریق سایت

متخصص ارتودنسی کیست؟

ارتودنتیست یا دکتر متخصص ارتودنسی، به پزشکی گفته می‌شود که پس از گذراندن دوره ۶ ساله عمومی و کسب تجربه به صورت بالینی،به گذراندن دوره تخصصی بپردازد و در پایان، با ارائه‌ی پایان نامه قادر به تشخیص و درمان ناهنجاری‌های دندانی و فکی در جهت ایجاد زیبایی و نظم بخشیدن به دندان ‌باشد.

دکتر متخصص ارتودنسی بعد از گذراندن دوره‌های گفته شده، برای به‌روزرسانی اطلاعات خود می‌باید در برنامه‌هایی به عنوان بازآموزی حرفه‌ای، شرکت کند.
این مطلب قابل ذکر می‌باشد که تمامی متخصص‌های ارتودنسی، یک دکتر دندانپزشک شناخته می‌شوند در صورتی که تنها کمتر از ۲ درصد دندانپزشکان در ایران، متخصص ارتودنسی نیز هستند.

ارتودنسی به انگلیسی :

کلمه ارتودنسی (به انگلیسی برگرفته از ویکی پدیا : Orthodontics) تشکیل شده است از دو کلمه جداگانه در انگلیسی ، کلمه اول “اورتو” در فارسی به معنای راست و کلمه دوم “ادوس” یا مشتق آن “دوس” در فارسی به معنای دندان می باشد.

دندان پزشک متخصص ارتودنسی :

اولین بار در ایران از سال ۱۹۸۷ ،تخصص ارتودنسی به عنوان اولین تخصص دندانپزشکی پذیرفته شده است. قابل ذکر است که در اواخر دهه ۵۰ ، همزمان با گسترش مفاهیم ارتودنسی،زمینه لازم برای آغاز فعالیت‌های تخصصی ارتودنسی در ایران فراهم آمد و به دنبال آن فارغ التحصیلان این رشته، فعالیت طبابت خود را به عنوان متخصص ارتودنسی، آغاز نمودند.

دندانپزشکان پس از خاتمه دوره شش ساله دندان پزشکی عمومی با قبولی در آزمون پذیرش دستیاری، به دوره تخصصی ارتودنسی به مدت سه سال تحصیلی و به منظور درمان ناهنجاری‌های دندانی فکی وارد می شوند. بنابراین متخصص ارتودنسی دارای مهارت دندانپزشکی عمومی و تخصص ارتودنسی به طور همزمان می‌باشد.

روش تشخیص دندانپزشک متخصص ارتودنسی :

برای تشخیص دندانپزشک متخصص ارتودنسی باید در جست و جوی کلمه «متخصص» در مهر طبابت و روی کارت ویزیت و یا تابلو باشیم. زیرا وزارت بهداشت و سازمان نظام‌پزشکی تنها به پزشک متخصص ارتودنسی اجازه قید این کلمه را می‌دهد. علاوه بر این می توانیم با جست‌و‌جو در سایت سازمان نظام پزشکی کل کشور نسبت به متخصص بودن دکتر خود اطمینان یابیم.

تفاوت بین دندانپزشک عمومی و متخصص ارتودنسی :

احتمالا تفاوت بین دکتر دندانپزشک و متخصص ارتودنسی با توجه به تشابه ظاهری روند درمانی هر دو که در ناحیه دهان ودندان صورت می‌گیرد، آنطور که باید نمایان نیست. اما با این وجود، دندانپزشک و متخصص ارتودنسی به لحاظ درجه تخصصی و نوع خدمات درمانی که به بیماران ارائه می‌دهند تفاوت‌هایی دارند.

دندانپزشک به پزشکی گفته می‌شود که با گذراندن دوره ۶ ساله دندانپزشکی، به انجام درمان‌های عمومی دهان و دندان نظیر پرکردن دندان، عصب کشی،کشیدن دندان،پروتز های دندانی یا جرمگیری می‌پردازند.

لازم به ذکر است که درمان ناهنجاری‌های دندانی فکی برعهده‌ی دندانپزشک عمومی نمی‌باشد. پس می‌توان گفت که متخصص ارتودنسی، به دکتر دندانپزشکی گفته می‌شود که علاوه بر گذراندن دوره‌ی عمومی به گذراندن دوره تخصصی در جهت آموزش علمی درمان مشکلات و ناهنجاری‌های دندانی- فکی می‌پردازد.

زمان مراجعه به دکتر متخصص ارتودنسی :

در زیر به ارائه برخی از عواملی می‌پردازیم که به دنبال آن، شما نیاز به مراجعه به یک متخصص ارتودنسی پیدا خواهید کرد:

  1. افتادن زود یا دیر دندانهای شیری
  2. دندانهای نامرتب، بیرون زده یا خارج از قوس
  3. انحراف فک یا صدای فک موقع باز و بسته کردن دهان
  4. مشکل در صحبت کردن
  5. گاز گرفتن گونه یا تماس دندانهای جلویی پایین با سقف دهان
  6. مشاهده فاصله بین قوس دندانی بالا و پایین حین بستن دهان
  7. عدم تعادل صورتی
  8. دندان قروچه
  9. داشتن فک هایی که جلوتر یا عقب‌تر از حالت نرمال باشند
طول درمان ارتودنسی :

طول درمان ارتودنسی به سن، شدت عارضه دندانی  فکی و روش درمان وابسته است.

در طول دوره درمان می‌بایست مراجعات به صورت منظم و در طول بازه زمانی مشخصی که توسط متخصص ارتودنسی شما تعیین شده، صورت گیرد.طول دوره درمان در بزرگسالان به مراتب از نوجوانان و طول دوره درمان نوجوانان به مراتب از کودکان بیشتر است.

ارتودنسی چیست؟

معرفی درمان ارتودنسی و مسائل بهداشتی حین ارتودنسی..
بیشتر بدانید

متخصص ارتودنسی کیست؟

معرفی پزشک متخصص ارتودنسی و روش تشخیص درمان مناسب بیمار..
معرفی بیشتر

تصاویر قبل و بعد از درمان

زیبایی بیماران مان پس از درمان می‌تواند دیدنی باشد..
آلبوم عکس‌ها

بخش آموزش ویدیوئی

همراه با ویدیوهای آموزشی تأمین سلامت دهان و دندان تان را فرا بگیرید..
گالری ویدیو