زعفرانیه، خ مقدس اردبیلی

پلاک ۹۸، طبقه۳، واحد ۳۰۱

بخش ارتودنسی:  ۰۲۱۲۶۲۰۴۳۰۴
بخش اطفال :  ۰۲۱۲۶۲۰۳۶۰۱

روزهای زوج : ۱۴:۰۰ - ۱۸:۰۰

ارتباط مستمر از طریق سایت

تصویر نخ کشیدن در ارتودنسی

نخ دندان در ارتودنسی

۱۰ نکته درباره‌ی نحوه ی استفاده از نخ دندان برای دندان‌های ارتودنسی شده:

مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از نخ دندان در برنامه‌ی روزانه‌ی اکثر افراد جایی ندارد. این در حالی است که استفاده از آن به ویژه در افرادی که دندان‌هایشان را ارتودنسی کرده‌اند، تأثیر زیادی در جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه دارد. متاسفانه استفاده از نخ دندان ارتودنسی برای اکثریت افراد کار سختی است و بسیاری افراد از آن استفاده نمی‌کنند. ما در این مقاله سعی داریم راهی برای کمک به آسان شدن این موضوع به شما بیاموزیم تا بتوانید به راحتی از آن برای تمیز کردن مابین دندان‌ها در طی دوران درمان ارتودنسی‌تان استفاده کنید.

نحوه صحیح استفاده از نخ دندان ارتودنسی

به یاد داشته باشید که حتما در طول درمان‌تان می‌بایست روزی یک بار دندان‌ها را نخ بکشید. همه می‌دانیم که آنچه نخ کشیدن دندان‌ها را در طول ارتودنسی سخت می‌کند، بردن نخ زیر سیم است. برای این که بتوانید به روش صحیح دندان‌ها را نخ بکشید، به وسیله‌ایی کمکی که به آن (Floss Threader) می‌گویند نیاز دارید: تصویر floss threader برای استفاده از آن همانطور که در تصویر می‌بینید Floss Threader را همانند نخ لای دندان می‌گذارید و یک سر نخ را از داخل حلقه‌ی آن رد کرده و سپس آن را از زیر سیم عبور می‌دهید تا نخ دندان لای دندان‌تان و زیر سیم قرار بگیرد. در واقع این وسیله کمکی برای عبور دادن نخ لای دندان‌ها است به صورتی که از زیر سیم عبور کند.  بعد از انجام این کار هر دو سر نخ را بگیرید و آن را روی کنار هر دو دندان به بالا و پایین بلغزانید و زیر خط لثه نیز ببرید تا دندان کاملاً تمیز شود. در پایان آن را بیرون بکشید و همین روال را با تکه جدیدی از نخ برای بین دو دندان‌ بعدی تکرار کنید.

نخ دندان ارتودنسی، مناسب برای دندان‌های ارتودنسی شده

نخ دندان به دو دسته‌ی دارای موم و بدون موم تقسیم می‌شود. برای استفاده از آن در زمان ارتودنسی بهتر است از نوعی که دارای موم است استفاده کنید به دلیل آن که نوع بدون موم آن بیشتر احتمال دارد بین قلاب‌های ارتودنسی‌تان گیر کند و پاره شود. هم چنین می‌توانید از نخ دندان ‌های دارای دسته یا نوع معمولی آن به همراه دسته‌ی جداگانه برای آسان‌تر شدن این کار استفاده کنید.

نحوه‌ی نخ دندان کشیدن دندان‌های ارتودنسی شده

یکی از بهترین روش‌ها برای نخ دندان کشیدن زیر سیم‌ها استفاده از ابزاری تنظیم‌کننده‌ برای استفاده راحت‌تر از آن است. این ابزار می‌تواند یک قطعه‌ی پلاستیکی نازک انعطاف‌پذیر باشد که در انتهایش حلقه‌ای بزرگ دارد تا کمک کند بعد از اینکه نخ دندان ارتودنسی را داخل حلقه گذاشتید آن را به راحتی بالا و زیر سیم‌ها بکشید. در این مرحله نخ دندان روی دندان و زیر سیم‌ها قرار می‌گیرد و می‌توانید مثل حالت عادی از آن برای تمیزی لابه‌لای دندان‌هایتان استفاده کنید. این کار را بین تمام دندان‌ها تکرار کنید. جالب است بدانید انواع نخ دندان دسته‌دار نیز وجود دارد. این نوع محصول برای کسانی که تازه ارتودنسی کرده‌اند یا مهارت لازم برای نخ دندان کشیدن را ندارند، مناسب است. در واقع دسته‌ی این نوع محصول معمولاً نازک است و زیر سیم‌های ارتودنسی جا می‌شود. این‌که چه‌طور زیر سیم‌های ارتودنسی را با نخ تمیز کنیم، تازه نیمی از راه است. باید یک روش درست برای استفاده از آن بیاموزید تا کاملا مطمئن باشید که با به کار بردن آن پلاک‌ها را به طور کامل از مابین دندان‌ها پاک می‌کنید. ابتدا یک تکه نخ دندان ارتودنسی لازم دارید به اندازه‌ای که چند بار دور هر دو انگشت اشاره‌تان بپیچد و بین ۳ تا ۵ سانت برای حرکت دادن بین دندان‌ها اضافه داشته باشد. با دقت آن را بین دو دندان سُر بدهید و آن را به شکل نیم‌دایره دور دندان بپیچید و حرکت دهید. با حرکت دادن نخ دندان ارتودنسی به سمت بالا و پایین به طور کامل سطح دندان را پاک کنید. توجه کنید که حتماً تا رسیدن به بافت لثه آن را حرکت دهید. سراغ دندان مجاور بروید و همین حرکت بالا و پایین و رفت و برگشتی را تکرار کنید. نخ دندان را به آرامی از بین دندان‌ها بیرون بکشید.