تصویر نخ کشیدن در ارتودنسی

نخ دندان در ارتودنسی

۱۰ نکته درباره‌ی نحوه ی استفاده از نخ دندان برای دندان‌های ارتودنسی شده:

مطالعات نشان می‌دهد که نخ دندان کشیدن در برنامه‌ی روزانه‌ی اکثر افراد جایی ندارد. این در حالی است که استفاده از نخ دندان به ویژه در افرادی که دندان‌هایشان را ارتودنسی کرده‌اند، تأثیر زیادی در جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه دارد. متاسفانه نخ دندان زدن دندان‌ها‌ی ارتودنسی شده برای اکثریت افراد کار سختی است و بسیاری افراد از آن استفاده نمی‌کنند.

نحوه صحیح استفاده از نخ دندان در حین درمان ارتودنسی

روزی یک بار باید دندان‌ها را نخ بکشید. آنچه نخ کشیدن دندان‌ها را در طول ارتودنسی سخت می‌کند، بردن نخ زیر سیم است. برای این که بتوانید به روش صحیح دندان‌ها را نخ بکشید، به سوزن نخ دندان (floss threader) نیاز دارید:

یک سر نخ را از داخل فلاس‌تردر رد کنید و سپس وسیله را زیر سیم ببرید تا سر آزاد نخ نیز زیر سیم برود.
حال هر دو سر نخ را بگیرید و آن را روی کنار هر دو دندان به بالا و پایین بلغزانید و زیر خط لثه نیز ببرید تا دندان کاملاً تمیز شود.
در پایان نخ را بیرون بکشید و همین روال را با تکه جدیدی از نخ برای بین دو دندان‌ بعدی تکرار کنید.

استفاده‌ی مؤثر از نخ دندان

نخ دندان مناسب برای دندان‌های ارتودنسی شده

نخ دندان به دو دسته‌ی دارای موم و بدون موم تقسیم می‌شود. برای نخ دندان زدن در زمان ارتودنسی بهتر است از نخ دندان دارای موم استفاده کنید چون نخ دندان بدون موم بیشتر احتمال دارد بین قلاب‌های ارتودنسی گیر کند و پاره شود.

هم چنین می‌توانید از نخ دندان ‌های دارای دسته یا نخ دندان معمولی به همراه دسته‌ی جداگانه برای آسان‌تر شدن این کار استفاده کنید.

این‌که چه‌طور زیر سیم‌های ارتودنسی را نخ دندان بزنیم، تازه نیمی از راه است. باید یک روش درست برای نخ دندان زدن استفاده کنید تا مطمئن باشید پلاک‌ها را به طور کامل پاک می‌کنید. ابتدا یک تکه نخ دندان لازم دارید به اندازه‌ای که چند بار دور هر دو انگشت اشاره‌تان بپیچد و بین ۳ تا ۵ سانت برای حرکت دادن بین دندان‌ها اضافه داشته باشد.

با دقت نخ دندان را بین دو دندان سُر بدهید. نخ دندان را به شکل نیم‌دایره دور دندان بپیچید و حرکت دهید.
با حرکت دادن نخ دندان به سمت بالا و پایین به طور کامل سطح دندان را پاک کنید. توجه کنید که حتماً تا رسیدن به بافت لثه نخ دندان را حرکت دهید.
سراغ دندان مجاور بروید و همین حرکت بالا و پایین و رفت و برگشتی را تکرار کنید.
نخ دندان را به آرامی از بین دندان‌ها بیرون بکشید.

محتوا برای شما آموزنده بود؟
                 به دیگران انتقال دهید..
Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توئیتر
Share on telegram
تلگرام

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *