مشکلات حین درمان ارتودنسی دندان ها

مشکلات حین درمان ارتودنسی دندان ها

در صورتی که وسائل نصب شده روی دندانهای شما شل شده و یا کنده شود بلافاصله با دندانپزشک تماس بگیرید، تا با اطلاع از مشکل ایجاد شده اقدام به رفع آن نماید.

مهمترین مشکلات حین درمان ارتودنسی دندان که ممکن است متعاقب این درمان را با آن مواجه شوید،عبارتند از:

 

2.jpg

شل شدن بندها

چنانچه بند روی دندانهای آسیای اول شما نصب گردیده، آنها را از جهت محکم بودن مرتب چک کنید. اگر بند ها شل شده باشند، سعی کنید بند شل شده را به محل اولیه خود هدایت کنید . با آن سمت چیزی نجوید و در اولین فرصت جهت اتصال مجدد به کلینیک مراجعه نمائید.

 

 

 


 

16.jpg

بیرون زدن سیم

در ماه های نخست پس از شروع درمان , به دلیل حرکت دندانها و مرتب شدن تدریجی امکان دارد سیم از انتهای قوس بیرون بزند. می توانید بلافاصله به کلینیک مراجعه کنید تا قطعه آزار دهنده سیم کوتاه گردد و در صورت عدم امکان مراجعه استفاده از موم های مخصوص تا رسیدن وقت ملاقات بعدی کمک کننده است.

 

 

 


 

1.jpg

ایجاد لکه های سفید روی دندانها و خونریزی و تورم لثه

بی توجهی در رعایت اصول بهداشتی از جمله مسواک زدن و نخ دندان ، ایجاد لکه های سفید روی دندانها و موجب تورم و التهاب لثه ها می گردد.

 

 

 

 


 

18.jpgاز دست دادن ملاقات ها

متاسفانه با توجه به آنکه نوبت های ملاقات بیماران از حدود یک ماه قبل تنظیم می گردد، چنانچه به هر علتی امکان مراجعه در وقت تعیین شده نداشته باشید امکان تعیین وقت جدید برا فاصله زمانی کوتاه بعدی امکان پذیر نیست. لذا برای دریافت نوبت ملاقات بعدی در ماه آینده شرایط مختلف تحصیلی و شغلی خود را حتی الامکان مدنظر قرار دهید تا نیاز به وقت ملاقات جدید نداشته باشید.

 

 

 


17.jpgشکستن یا گم شدن پلاک های متحرک

اگر پلاک شما شکسته است ممکن است قابل ترمیم باشد. در غیر این صورت ممکن است به ساخت پلاک دیگری نیاز باشد.

 

 

 

 


 

12.jpgوارد شدن سیم ها یا اتصالات درون بافت های دهان: لب،گونه و غیره

اگر قسمتی از دهان شما در اثر تماس با سیمهای ارتودنسی زخمی شده است محل آزرده را با پنبه یا موم ایزوله نمائید.

 

 

 

 


 

70.jpgیا به کمک وسیله ای که تیز نباشد (مثل ته مداد )سیم را از تماس با مخاط دور نمائید.شستشوی محل زخم با سرم یا دهان شویه سبب تسریع بهبودی آن میشود. بهرحال در اولین فرصت با دندانپزشک تماس بگیرید. یا ناخن گیر یا قیچی تمیز اضافات سیم را بچینید .

اگر سیم از داخلی تیوب خارج شده به آرامی با یک موچین یا پنس آن را به داخل تیوب هدایت کنید.

 

 

 


 

5.jpgکنده شدن براکت ها:

اگر براکت کنده شده، موجب آزار شما می گردد،روی آنرا با موم بپوشانید، با آن سمت چیزی نجوید و هرچه سریعتر به کلینیک مراجعه کنید.مراقبت از براکتها و کنده نشدن آنها، یکی از مهمترین اصول موفقیت درمان ارتودنسی است.

 

 

 

 


 

20.jpgلقی دندانها

مختصری لقی دندانها حین ارتودنسی غیر منتظره نیست. چرا که حرکت دندانها مستلزم تحلیل استخوان اطراف آنهاست که این مسئله لقی مختصر دندانها را به همراه دارد.

 

 

 

 


 

14.jpgاحساس درد و ناراحتی پس از فعال شدن وسائل ارتودنسی

جهت کاهش درد که گاهی در چند روز اول فعال شدن وسائل پیش میآید . استفاده از مسکن های ساده مثل استامینوفن توصیه میشود.استفاده از دهان شویه و کمپرس گرم نیز مفید است.